Józef Piłsudski - dokumenty z Londynu i Nowego Jorku

Józef Piłsudski - dokumenty z Londynu i Nowego Jorku
ePub czas dodania: 2013:12:10 05:01 komentarzy 0
Wspólna wystawa online archiwaliów dotyczących Marszałka Józefa Piłsudskiego, które zebrane zostały w siostrzanych Instytutach Piłsudskiego w Ameryce i w Londynie.

 

Józef Piłsudski - dokumenty z Londynu i Nowego Jorku

Archiwa polskie, które udało się uratować z kolejnych wojen, zostały rozproszone po świecie i ich fragmenty znajdują się teraz na wielu kontynentach. Powstanie Internetu i stopniowa elektronizacja mediów pozwala nam na podjęcie ambitnego zadania - wirtualnego połączenia rozproszonych kolekcji archiwalnych. Dziś przedstawiamy pierwszy owoc tego projektu - wspólną wystawę online archiwaliów dotyczących Marszałka Józefa Piłsudskiego, które zebrane zostały w siostrzanych Instytutach Piłsudskiego w Ameryce i w Londynie.

Projekt Elektronicznego Łączenia Kolekcji został zainicjowany kilka lat temu jako wspólne przedsięwzięcie Instytutu Piłsudskiego w Ameryce i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Dr Barbara Berska z NDAP (obecnie dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie) była współinicjatorką tego projektu i w dużym stopniu przyczyniła się do jego realizacji. Częściowe finansowanie projektu zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pokryło koszty oprogramowania strony, podczas gdy system łączenia zasobów i procedury zbierania danych zostały opracowane przez zespół Instytutu Piłsudskiego w Ameryce pod kierownictwem dr Marka Zielińskiego. Strona www udostępniająca kolekcje została zbudowana przez firmę Justyny Dziumy 3W Systemy Informacyjne z Gliwic.

Uruchomienie wystawy nie byłoby możliwe bez ofiarnej i cierpliwej pracy wolontariuszy, stażystów i pracowników obu instytutów, którzy z zapałem skanowali, opisywali i sprawdzali kolejne dokumenty w kolekcjach archiwalnych. Dziękujemy im wszystkim bardzo serdecznie.

Wystawa "Józef Piłsudski - dokumenty z Londynu i Nowego Jorku" jest pierwszą wystawą zrealizowaną w tym projekcie. Będziemy ją uzupełniać w miarę digitalizowania dalszych zasobów archiwalnych. Zapraszamy też inne archiwa do współpracy w elektronicznym łączeniu kolekcji. Wystawa online jest dostępna jednocześnie na stronach obu Instytutów Piłsudskiego - w Nowym Jorku i w Londynie. Zapraszamy!

 

Za: Biuletyn Instytutu Piłsudskiego by Jozef Pilsudski Institute of America is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unport

 

licznik: 13109 + 1 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze